Problemy skóry

Trądzik to jeden z najbardziej powszechnych problemów skóry. Występuje u osób obu płci – niezależnie od wieku. W dużym skrócie u przyczyn jego powstania leży nadmierne wydzielanie sebum, co skutkuje zatykaniem się porów, co z kolei sprzyja namnożeniu się bakterii a w rezultacie pojawieniu się wyprysków. Z mojej praktyki wynika, że powodowany jest też w dużym stopniu dietą, nietolerancjami pokarmowymi, a także złą pielęgnacją, makijażem lub kombinacją powyższych czynników. Nie można ukrywać, że zmiany hormonalne i genetyka również wpływają w ogromnym stopniu na skłonność skóry do trądziku.

Trądzik to problem skóry, który – wbrew obiegowym opiniom – jest możliwy do wyleczenia. Nie trzeba, a wręcz nie powinno się czekać, aż „sam przejdzie”. Dlaczego? Może on zostawić po sobie ogromne spustoszenie – bardzo trudne do zniwelowania. Jeśli już do tego doszło – oczywiście mogę pomóc moimi w 100% spersonalizowanymi zabiegami, idealnie trafiającymi w potrzeby klientki. Moje pacjentki borykają się również z bliznami potrądzikowymi – tutaj, po wygojeniu stanów zapalnych, najlepiej sprawdzą się zabiegi mikronakłuwania..

Jako The Skin Elf, przede wszystkim namawiam do zmiany nawyków żywieniowych, suplementacji od wewnątrz oraz odpowiedniej pielęgnacji domowej. Nierzadko odsyłam do specjalistów – alergologów, endokrynologów, dermatologów i proszę o powrót dopiero już z wynikami badań, zapisanymi lekami.

Przebarwienia to, najprościej rzecz ujmując, brązowe, czerwone lub nawet sinawe plamy na skórze, powstające na skórze z różnych przyczyn. Głównym winowajcą są promienie UV, działające na niezabezpieczoną skórę. Przebarwienia pozapalne powstają również na skutek uszkodzenia skóry – po stanach zapalnych, trądziku, mechanicznym usuwaniu wyprysków itp.

Co odpowiada za powstawanie przebarwień? M.in. zmiany hormonalne, reakcje z niektórymi lekami, niewłaściwe kosmetyki, stres, niedobory snu, łączenie niektórych leków czy kosmetyków z działaniem promieni słonecznych, a także ciąża.

Wraz z upływem czasu, przebarwień jest coraz więcej i są bardziej widoczne. W walce z przebarwieniami proponuję odpowiednio dobraną kurację kosmetykami profesjonalnymi – przede wszystkim firmy IMAGE Skincare, której kwasy są niezwykle skuteczne w walce z tym trudnym przeciwnikiem. Kuracje przeciwko przebarwieniom to silne zabiegi w połączeniu z pielęgnacją domową, a także niezbędną suplementacją od wewnątrz.

 Zmarszczki są nierozerwalnie związane z upływem czasu i procesem starzenia się skóry. Powstają – wraz z wiekiem – jako skutek wiotczenia włókien kolagenu i elastyny, a na przyspieszenie procesu ich tworzenia wpływają czynniki zewnętrzne, takie jak na przykład brak odpowiedniej pielęgnacji, nieodpowiednia dieta, złe nawyki czy promieniowanie UV.

Pierwsze zmarszczki mogą się pojawić na skórze już po 20. roku życia. Od 30 roku życia produkcja kolagenu spada średnio o 1% rocznie, lecz im więcej faktorów szkodzących – tym szybciej zachodzi proces utraty kolagenu wraz z wiekiem.
Na szczęście, znajomość prawideł rządzących skórą pozwala na skuteczne spowolnienie procesów starzenia, w końcu Age Later to motto przewodnie firmy IMAGE Skincare. Systematyczna pielęgnacja domowa w połączeniu z kuracją gabinetową (np kuracje kwasowe lub mikronakłuwanie- firma Environ) pozwalają na uzyskanie spektakularnych efektów w relatywnie krótkim czasie.

Rozszerzone pory swoim wyglądem przypominają niewielkie, ale mało estetyczne “dziury”. Są one spowodowane nadprodukcją sebum i zanieczyszczeniami, a także utraconą z wiekiem elastycznością skóry. Szczęśliwie, można skutecznie poprawić ich wygląd przy zastosowaniu odpowiednich kosmetyków i/lub zabiegów.

Nie będę wymieniać konkretnych produktów do pielęgnacji z uwagi na pełną personalizację kuracji. Wszystko zależy od indywidualnego stanu i potrzeb pacjenta.

Jest to problem, na który cierpi zdecydowana większość moich pacjentek. Bardzo często myli się skórę odwodnioną ze skórą suchą. Warto jednak mieć świadomość, że brak odpowiedniego nawilżenia skóry może dotyczyć każdego jej rodzaju. Problem ten dotyka również osób, posiadających tłustą skórę lub walczących z trądzikiem.

Jeżeli borykasz się z zaczerwienieniami, podrażnieniami, a Twoja skóra jest napięta po umyciu i/lub później w ciągu dnia – istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest ona odwodniona. Co to oznacza? Na przykład to, że jej płaszcz hydrolipidowy został uszkodzony i woda, która powinna znajdować się w głębokich warstwach skóry, zbyt szybko z niej ucieka lub po prostu nie zapewnia się jej odpowiedniego nawilżenia, wybierając nieodpowiednie produkty pielęgnacyjne. W skrajnych przypadkach, na skórze pojawiają się tzw. „zmarszczki z odwodnienia”, które znikają po przywróceniu skóry do odpowiedniej kondycji.

Kluczem do rozwiązania problemu odwodnionej skóry jest odpowiednia pielęgnacja. Czasami to właśnie nieodpowiednio dobrane kosmetyki, zamiast pomagać – szkodzą. W swoim gabinecie posiadam szeroki wachlarz specyfików, które dostosuję w 100% tak, aby rozwiązać ten – relatywnie prosty do wyleczenia – problem skóry.

Co druga pacjentka mówi, że ma wrażliwą skórę. Dlaczego? Najczęściej jest to spowodowane złymi nawykami i nieodpowiednią pielęgnacją. Czasami wystarczy kilka drobnych – kosmetycznych (dosłownie i w przenośni) zmian, by skóra się wyciszyła i nie była tak reaktywna. Dzięki systematyczności i stosowaniu się do zaleceń, stopniowo obniżamy próg reakcji skóry i stopniowo „przyzwyczajamy” ją do coraz bardziej zaawansowanych zabiegów.

Problem nieestetycznie błyszczącej się skóry dotyczy bardzo wielu osób w każdym wieku. Jest on spowodowany nadprodukcją sebum. Główną przyczyną świecenia się skóry są uwarunkowania genetyczne. Oprócz nich, na jej stan wpływają także stres, niedobory witamin czy zaburzenia hormonalne, a także nieodpowiednia pielęgnacja.

Najczęstszym błędem w tym przypadku jest używanie nieodpowiednich produktów do makijażu. Nakładając kolejne warstwy pudru, próbując zamaskować jej niedoskonałości i ją zmatowić – zamiast poprawić stan cery, tylko jej szkodzimy. Wizualnie pomagamy sobie ukrywać niedoskonałości – a wewnętrznie przyczyniamy się do pogłębiania problemu i konieczności używania coraz to bardziej kryjących kosmetyków, których składy najczęściej pozostawiają wiele do życzenia. Konsekwencją tego postępowania jest powstawanie kolejnych zaskórników, które przykrywa się kolejnymi warstwami makijażu…

Moją rolą jest wskazanie zachowań, które przyczyniają się do powstania problemu. W dalszej kolejności – przekazanie konkretnych wskazówek, co powinno się zmienić w codziennych rytuałach – co robić, a czego unikać, aby osiągnąć wymarzoną, czystą, wolną od zanieczyszczeń i wyprysków skórę. W połączeniu z odpowiednią pielęgnacją domową, opartą np. o moje ulubione podwójne oczyszczanie, efekty szybko przerosną Twoje oczekiwania!

Chętnie doradzę Ci również jeżeli chodzi o makijaż. Kosmetyki Jane Iredale upiększą Twoją skórę, nie szkodząc jej. Są tak lekkie, że szybko zapomnisz o tym, że masz make-up.

Może być też efektem podrażnień. Rumień potrafi także zapoczątkować inny problem skórny – rozszerzone, popękane, nieestetycznie wyglądające pajączki itp. O ile zmiany o charakterze rumieniowym mogą czasami zniknąć samoistnie lub wraz ze zmianą diety/stylu życia czy stosowanej pielęgnacji – problemy naczyniowe są bardziej skomplikowane w leczeniu. Wymagają podjęcia odpowiednich kroków w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym.
Istnieje kilka sposobów walki z rumieniem. W przypadku występowania łagodnych zmian, dobieram terapię “od wewnątrz” oraz profesjonalne kosmetyki wysokiej jakości do stosowania w domu. Przynosi to niesamowite efekty w wyglądzie i „odczuwaniu” skóry przez pacjenta. W leczeniu rumienia bardziej nasilonego, pielęgnację uzupełniam także o w 100% spersonalizowane zabiegi. W najbardziej zaawansowanych przypadkach i jeśli podłożem powstania problemu jest niewłaściwa gospodarka hormonalna – kieruję do sprawdzonego dermatologa. Takie połączenie gwarantuje skuteczne pozbycie się uciążliwego rumienia raz na zawsze.
W przypadku popękanych naczynek krwionośnych, sprawa jest bardziej skomplikowana. Polega na uzupełnieniu niedoborów witamin, odpowiedniej pielęgnacji w celu wzmocnienia i ochrony kruchych naczyń oraz ochronie skóry przed słońcem, mrozem itp. Dopiero po takim przygotowaniu kieruję pacjentów na zabiegi usuwania pękniętych naczynek do klinik dysponujących odpowiednim sprzętem.

Masz pytanie?

Chcesz poprawić kondycję skóry i kompleksowo zadbać o jej wygląd?
Nie czekaj – umów się już dziś na konsultację, a Twoja skóra z pewnością Ci za to podziękuje!